Hogyan váltsunk?
Elsőként az agyváltóról: Lucien Petit-Breton kétszer nyert Tour De France-t 3 sebességes Sturmey-Archer agyváltóval, de ez már régen (a századforduló elején) volt… Ezek mai felhasználását már inkább városi közlekedésre ajánlják. Illetve a 7-8 sebességes változatokat rövidebb túrákra. Előnyük, hogy kevésbé igénylik a gondoskodást mivel zárt rendszerek. Ezzel együtt működését nem befolyásolják a külső tényezők. A kivétel ez alól talán csak az extrém fagy. Használata sokkalta intuitívabb, mint láncváltós társáé.
A láncváltós rendszerek felhasználási területeit és a területre jellemző speciális változatait órákon át lehetne ecsetelni. Esetleg egy későbbi cikkben kitérünk ezekre is. Pár területet azonban említenénk, ahol ildomos a láncváltós bringa: országúti versenykerékpározás, túrázás, hobby-sport hegyi kerékpározás illetve nagy szintkülönbségű városokban is érdemes láncváltós városi bringát választani.
Miért kell váltani?
A váltás lényege, hogy mindig ugyanazzal a pedál csapásszámmal haladjunk. A pedál csapásszám azt jelenti, hogy hányszor fordul körbe egy perc alatt a hajtókar. Ez a szám mindenkinél ösztönös, nem lehet általánosságokról beszélni. Van, aki a pergősebb, így persze könnyebb hajtást szereti és természetesen van aki pont az ellenkezőjét kedveli. Ez az ösztönösség teszi lehetővé, hogy hasonló erőkifejtéssel tudjunk haladni sík úton és emelkedőn egyaránt.
Hogyan váltsunk?
Agyváltók
Az agyváltóknál valamivel egyszerűbb a helyzet a kevesebb sebességi fokozat és az egy darab váltókar miatt. Az általánosan elfogadott vélekedés szerint váltásnál hagyjuk abba a tekerést vagy tehermentesítsük a hajtást; kattintsunk vagy forgassunk a váltókart a megfelelő fokozatba, és ha utána elkezdünk tekerni, már a jó sebességben vagyunk. Az angol Sturmey-Archer agyváltóknál meg kell állni a tekeréssel a váltás pillanatában, míg a Shimano agyváltók esetében csak szimpla tehermentesítésre van szükség. Természetesen, ha tehetjük a Shimano-val is megállhatunk egy pillanatra, hiszen ezzel kíméljük a mechanikát. Még egy fontos dolog mindenképpen említést érdemel, mégpedig hogy a Shimano agyváltók esetén van lehetőség váltani álló helyzetben is. Egyszerű példa, hogy milyen esetben lehet ez nagyon komfortos. Megállunk egy fagyizónál az út mellett. Mivel valószínűleg lendületesen jöttünk, ezért a 3-as fokozatban van a váltó. Felszállás előtt visszakattinthatjuk 1-es fokozatba, hogy könnyed pedálozással tudjunk elindulni, és ne a felülés után kelljen még a váltóval bajlódni.
Láncváltók
A láncváltóknál kicsit már bonyolultabb a helyzet, viszont sokkal több sebességi fokozatot kapunk. A váltókarok elhelyezkedése mindig megegyezik a fékekkel. Tehát az első fékkar mellett találjuk az első váltásért felelős kart és értelem szerűen a hátsó féknél a hátsót. Vegyük külön az első és hátsó váltó használatát.
Első váltó vagy átdobó
Az első lánckerekek adják a „főáttételt”, tehát mindenek előtt itt kell megtalálni a megfelelő fokozatot. Nagy vonalakban a dolog egyszerű. A legkisebb lánckerék a meredek emelkedőn fölfelé haladásra szolgál. A középső a sík terepen kis sebességgel tekeréshez és kisebb emelkedőkhöz. A legnagyobb pedig a sík terepen való gyors haladáshoz vagy lejtőn száguldáshoz. A váltókar használta a következőképpen néz ki:
A marokváltók többnyire az alsó kategóriát képviselik, de vannak olyanok is amiket professzionális felhasználásra szánnak. Ezeket a Sram gyártó kínálatában kell keresnünk. A váltás a kar megmarkolásával és tekerésével történik. Pozicionált váltókaroknál egyszerű a dolgunk. Ha a kisebb lánckerekek irányába akarunk váltani, akkor tekerjük addig a váltókart előre, míg nem kattan, és közben egészen biztosan látjuk-halljuk, hogy a váltó átdobta a láncot a kisebb lánckerékre. A nagyobb kerék felé váltásnál tekerjük a kart magunk felé kattanásig plusz még egy hangyányit, míg a váltás megtörténik, utána eresszük vissza a kart. Nem pozicionált váltókarnál (jellemzően az első váltónál találunk ilyet), addig kell tekerni a váltókart, amíg a váltás végbe nem megy. Majd általában szükséges némi korrekció, hogy az első váltó ne érjen hozzá a lánchoz.
A RapidFire és EZ-Fire váltókarok két karos (sokak által csak kattintgatós váltónak nevezett) váltókarok. EZ-Fire-nek nevezzük a fékkarral egybeépített váltókarokat és RapidFire-nek az önmagában különálló váltókarokat. Ezeknél külön kar szolgál a le illetve felfele váltáshoz. Hasonlóképp működik a dolog, mint a markolatváltónál. Itt viszont egyszerűen klikkelünk egyet a kicsi vagy a nagy gombbal, és egy jól beállított váltórendszer teszi is a dolgát, és már más fokozatban is vagyunk. A kicsi kar mindkét váltónál a kisebb lánckerekek felé mozgatja a láncot a nagyobb kar pedig a nagyobbak felé. Laikusoknak ez is lehet egy támpont, míg meg nem szokják és nem kezelik zsigeri szinten a karokat.
Nagy segítségünkre lehetnek még a gyártók által kifejlesztett mechanizmusok. A hajtóműveken vannak olyan váltássegítő szemek, amik felkapják a láncot, hogy könnyebben ugorjon egyik lánckerékről a másikra. Különösen fontos ez a kisebb lánckerék felől a nagyobbikra váltásnál a nagy fogszám különbség miatt. Próbáljunk meg akkor váltani, miután a hajtókart pont átfordul a felső holtponton, vagyis amikor már nyomnánk lefelé. Ha így teszünk villámgyors és hangtalan váltás lesz a jutalmunk. Az imént leírtakhoz egy kis technikai videó, mely rendkívül jól szemlélteti a folyamatot:
Hátsó váltó
A hátsó váltóval a váltás folyamata ugyanaz, mint az első esetében. Itt állíthatjuk be az árnyaltabb fokozatokat. Érdekesség, hogy lehetőségünk van a nagyobb lánckerék irányába több fokozatot is váltani. Ennek a száma gyártónként, modellenként eltérhet. Általában a következő képpen néz ki: Shimano 3 fokozat, Sram 5 fokozat, Sunrace 7 fokozat.
NAGYON FONTOS!!!
Van egy-két fontos tény, amit viszont mindig szem előtt kell tartani:
Mindig tekerés közben váltsunk és mindig tehermentesítsük a pedált a váltások alatt, ezzel kíméljük a váltót, láncot és a fogaskerekeket. Leginkább láncunk sínyli meg ezt és a lentebb említett (keresztbe váltva való használat) folyamatot. A csapok kilazulnak és megnövekedik a láncszakadás veszélye, mely ha megtörténik, hatalmas esés lesz a jutalmunk.
SOHA ne váltsunk keresztbe. Ez annyit jelent, hogy ne legyen a lánc elől-hátul egyszerre a legkisebb vagy legnagyobb lánckerekeken! Keressünk inkább egy hasonló áttételt. A felső figyelmeztetés alól csak a gyártók legfelső, prémium kategóriája a kivétel. Természetesen a megnövekedett kopás hatását itt is vállalni kell. (Pl.: Shimano XTR, Dura-Ace; SRAM X.0, XX, Red)
A váltókarok egyidejű használatát is csak a felső kategóriák (SLX, XT, XTR, 105, Ultegra, Dura-Ace) tudják menedzselni. A többi kategóriában nagy az esélye a lánc leesésének.
A felső leírás, ha kicsit soknak és nehéznek tűnik, akkor se csüggedj. Ha az első pár száz kilométeren odafigyelsz ezekre, utána reflexből, készségszerűen fog menni, és sokkal élvezetesebb, kényelmesebb lesz a kerékpározás.