Egy házi "műszaki vizsga" folyamata
Rendkívül fontos, hogy minden indulás előtt legalább napi egyszer ellenőrizzük kerékpárunk műszaki állapotát. Ez a körülbelül 2 perces folyamat nagyon sok kellemetlenségtől megkímélhet bennünket. Még az otthon megoldható apróbb szervizelési feladatokat is nehézkes lehet elvégezni az út mellett, és akkor még nem is beszéltünk a balesetveszélyes helyzetekről…
A folyamat a következő?
- Ellenőrizzük a kerekek biztos rögzítését (patentzár vagy csavaranyák)
- Pörgessük meg a kerekeket, ellenőrizzük az egyenes futást (centrírozottságot), ellenőrizzük a gumi egyenes futását is, nincs-e rajta repedés, biztonságos mélységű-e a mintázat.
- Ellenőrizzük a guminyomást, eleinte érdemes vagy nyomásmérős pumpával vagy speciális szerszám segítségével. Idővel ez reflexszerűen a gumi összenyomásával is menni fog.
- Ellenőrizzük most a fékeket: fékpofakopás, fékkarok, -testek működése (húzzuk be a féket, és ellenőrizzük nem lazultak-e fel a csavarok) és kellő fékerővel rendelkezünk-e.
- Nézzük meg a kormányt és kormányszárat kifejezetten ügyeljünk a csavarjaira, hogy feszesek legyenek, és a kormányszár egyenesen előre álljon.
- A hajtóműrendszert, a váltókat, váltókarokat és a láncot legjobban menet közben tudod ellenőrizni. Ha bármikor kerregést, félreváltást vagy bármilyen szokatlan dolgot észlelsz, azonnal fordulj szakemberhez.
- Vizsgáljuk meg a csapágyak feszességét. A csapágyak kellő feszességre való beállítása nagyon fontos, mivel ha egyszer kilazult, akkor jobb már sohasem lesz, és az idő elteltével a szervizköltségek sokszorozódhatnak.
- Húzzuk be az első féket, és mozgassuk meg a bringát előre-hátra, ha kis „kotyogást” észlelünk, akkor a kormánycsapágy laza.
- Fogjuk meg a hajtóművet, és mozgassuk meg, ha mozgást észlelünk, akkor a csapágy utánállítást igényel.
- Markoljuk meg a kerekeket, és mozgassuk meg őket oldalra, „kotyogáskor” ugyancsak gyanakodhatunk a csapágyak lazaságára.
Mindig tartsuk szem előtt, hogy kerékpárunk csak tökéletes állapotban nyújtja azt a teljesítményt és biztonságot, amit alapvetően elvárunk tőle. Érdemes minden tavasszal a kerékpáros szezon előtt egy teljes átvizsgálást elvégeztetni szakszervizben, mivel az avatott szemek olyan hibákra hívhatják fel a figyelmed, amiket nem vettél észre.
Teleszkópos kerékpárok esetén szükség van a teleszkóp átzsírzására is. Ezt lehetőleg évente kérjük a szervizben, de legalább két évente. A nem jól karbantartott teleszkóp elveszíti rugózási képességét, a belsejében korrodálódhat, ami balesetet idézhet elő, illetve a teleszkóp cseréje magas pluszköltséget jelent.